Expensive Lessons

Lab practicals are proving to be expensive. In my first lab I broken one 10 mL measuring cylinder and one glass funnel. Total cost was 41 SGD.

Last Saturday I forgot to bring my lab coat and goggles. I had to buy a disposable gown for 6 SGD and rent the goggles for 2  SGD. Oh well, better than being sent home without the right attire. And we had a cracked 100 mL beaker after the experiment. Cost? 30 SGD.

Thirty bucks for a damn glass cup! School is really draining my bank account. I need a job.

0 Responses to “Expensive Lessons”



  1. Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s




Pages

Most Sacred Heart of Jesus, have mercy on us

Immaculate Heart of Mary, pray for us

Our Lady of Mount Carmel, pray for us

Stella Matutina, ora pro nobis

Our Lady of Perpetual Succor, pray for us

St Michael the Archangel, pray for us

St Jude, pray for us

St Benedict, pray for us

St Dominic, pray for us

St Anthony, pray for us


%d bloggers like this: